Krúpa znovu útočí na Světlíkovy Vítkovice. Chce skoupit pohledávky od dalších čtyř bank

25. June 2016, Média

ihned.cz | 23.6.2016

Hned od čtyř bank chce odkoupit podnikatel Pavol Krúpa pohledávky za největší strojírenskou skupinou Vítkovice miliardáře Jana Světlíka. “Vidím to jako příležitost s dobrým zhodnocením,” říká Krúpa. Vítkovice řeší finanční problémy již několik měsíců, na jednu z jejích firem – Vítkovice Power Engineering – byl koncem dubna podán návrh na insolvenci.

Slovenský podnikatel Pavol Krúpa se dál snaží vydělat na problémech největší strojírenské skupiny Vítkovice miliardáře Jana Světlíka. V úterý podala jeho firma Arca Capital nabídky na odkup pohledávek za Vítkovicemi hned čtyřem bankám: České spořitelně, Komerční bance, Unicredit Bank a HSBC. Udělal to jen den poté, co prohrál souboj o balík pohledávek za více než 800 milionů korun, který prodávala Raiffeisenbank.

“Vidím to jako příležitost s dobrým zhodnocením,” říká sám Krúpa. “Je tu možnost jak finanční restrukturalizace celé vítkovické skupiny, tak její prodej novému majiteli,” dodává. Nevylučuje ale ani případný přeprodej pohledávek dalším zájemcům.

Krúpa je známý svými spekulativními nákupy minoritních podílů v často problémových firmách. Historicky spekuloval s podíly firem jako Zentiva, Moravia Energo nebo Via Chem Group Petra Sisáka. V poslední době se snažil tlačit i na NWR.

Vítkovice řeší finanční problémy již několik měsíců. I přesto, že oficiálně skupina oznámila zisk 240 milionů korun, stále více dodavatelů si stěžuje na jejich špatnou platební morálku. Skupina na mimořádné valné hromadě přiznala, že svým dodavatelům dluží více než 3 miliardy po splatnosti a že tři z jejích firem mají finanční problémy. Na jednu z nich – Vítkovice Power Engineering – byl koncem dubna podán návrh na insolvenci. Spekuluje se, že za návrhem stojí skupina KKCG jednoho z nejbohatších Čechů Karla Komárka.

Ten ve Vítkovicích drží minoritní podíl a byl to právě on, kdo před několika týdny útok na Světlíka rozjel. Jeho jednání s Raiffeisenbank ale nakonec selhala a osmisetmilionové pohledávky měl podle několika zdrojů HN za 52 procent koupit Světlíkův dlouholetý spolupracovník a vlivný pražský podnikatel Martin Ulčák.

“Nabízel jsem původně 45 procent, na poslední chvíli jsem chtěl dát i 60 procent, ale už bylo pozdě,” říká Krúpa. I proto, aby ho prý někdo další nepřeplatil, nechce zveřejnit, kolik zmiňovaným bankám nabídne. “Myslím, že by se nám ale mohlo podařit získat pohledávky za zhruba 1,5 miliardy korun,” říká obecně.

Prodej pohledávek není pro Světlíkovu skupinu dobrou zprávou. Již více než rok marně se snaží vyjednat si nové klubové financování od Raiffeisenbank, HSBC, České spořitelny a Komerční banky ve výši až 13,4 miliardy korun. Zhruba 5,5 miliardy jsou dlouhodobé a provozní úvěry, zbytek pak různé typy záruk.

O tom, v jaké situaci jsou jak jednání, tak samotná skupina Vítkovice, by mohla více informací přinést valná hromada počátkem příštího týdne. Velká očekávání jsou spojená i s případným rozhodnutím o insolvenci Vítkovice Power Engineering. Zde ale došlo k odložení jednání soudu až na srpen letošního roku. Důvodem odkladu jednání soudu jsou časové možnosti Světlíkovy právničky, která měla na původní termín dohodnutého lékaře a později je na dovolené.

Média