Kontroloři viní Vítkovice z podvodu

6. March 2017, Média

Lidové noviny | 4.3.2017

Další část strojírenského holdingu Vítkovice míří do insolvence, tentokrát jsou ale důvody o něco pikantnější. Jeho dceřinou společnost Vítkovice Revmont podezírá daňová správa z účasti na karuselových podvodech s DPH. Transakce se měly týkat obchodování s krycí fólií v letech 2013 a 2014, kvůli kterým firmě kontroloři dodatečně doměřili daň takřka 38 milionů korun. Zároveň na ni vydali několik exekucí.
Vítkovice obvinění odmítají a ve věci podaly odvolání. Kvůli exekucím na sebe společnost Vítkovice Revmont, spadající do impéria miliardáře Jana Světlíka, musela podat insolvenční návrh. V něm soud žádá o reorganizaci.

Část strojírenského holdingu Vítkovice miliardáře Jana Světlíka se již delší dobu potýká s problémy. Už tři jeho společnosti se nacházejí v insolvenci. Nyní se k nim zřejmě přidá čtvrtá. Společnost Vítkovice Revmont má potíže s dluhy, a tak sama na sebe podává insolvenční návrh.

Nejde o nijak významnou část celého holdingu, ostatně zaměstnává jen pět lidí. Přesto by se hypoteticky mohla stát Světlíkovou noční můrou. Jak totiž vyplývá z údajů, které firma sama zveřejnila v insolvenčním návrhu, finanční úřad ji už delší dobu podezírá z účasti na daňových podvodech. „Existuje důvodné podezření, že nezanedbatelná část ekonomické činnosti daňového subjektu byla po dobu několika let vykonávána toliko formálně, s cílem neodvedení daně, popřípadě za účelem získání jiné neoprávněné výhody,“ píší úředníci Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj v jednom ze zajišťovacích příkazů z konce února.

Oběť, nebo viník?

Právě tak se dcera Vítkovic dostala do potíží. Finanční správa jí vyměřila nedoplatek v hodnotě 38 milionů korun a vydala na ni několik exekucí. Těmi jí zabavila peníze na bankovních účtech a část průmyslového areálu v Jeseníku. Co přesně tvrdí Finanční správa? Věc se týká obchodů pro strojírenskou skupinu poněkud netypických: přeprodávání krycích fólií. Dcera Vítkovic je nakupovala od řetězce firem, který je zase odebíral od maďarského dodavatele. Vítkovice je následně vyvážely na Slovensko. Podle úředníků se jedná o typické schéma takzvaného karuselového podvodu, což má mimo jiné dokazovat, že jedna společnost z řetězce nezaplatila daně a nelze ji zkontaktovat.

Na poslední chvíli

Zmíněné transakce se týkají let 2013 a 2014, kdy také Finanční správa zahájila kontrolu. Jak už bylo řečeno, rozhodla teprve letos v únoru. Na firmě Vítkovice Revmont se jí ale nezdálo víc věcí. Například že v průběhu loňského roku vyvedla část svého majetku na nově založenou společnost Vítkovice Revmont Engineering.
„Realizovaná přeměna se jeví jako účelové jednání, které mohlo být motivováno i snahou odklonit lukrativní část podnikání mimo dosah případné daňové exekuce,“ píše Finanční správa. Podle Kijonkové jde o podpůrný argument, který momentálně nebude komentovat. Jisté však je, že Finanční správa se k nejhodnotnějšímu majetku společnosti Vítkovice Revmont již nedostane. Většina jejích nemovitostí, které firmě po odštěpení zbyly, je totiž zatížena zástavním právem. A to ve prospěch miliardáře Martina Ulčáka a jeho firmy E-Invest. Ulčák je už nějakou dobu médii popisován jako jeden z klíčových Světlíkových spojenců.

Média