Kauza “Spojené slévárny” se vrací k ostravskému soudu

25. September 2016, Exclusivně

Krajský soud v Ostravě začně zítra od 9 hodin ráno znovu řešit kauzu nákupu Spojených slévárnen. V roce 2008 Jan Světlík za Vítkovické peníze investoval do zcela bezcenné a dlouhodobě ztrátové společnosti. Za nákup fabriky zaplatil 225 milionů korun. Spojené slévárny v té době ovládal Světlíkům dlouholetý spojenec a obchodní partner Martin Ulčák. Jak se později prokázalo, zbytečný nákup bezcenné firmy za téměř čtvrt miliardy byl tunel a způsob, jak z Vítkovic “vytáhnout” nemalé peníze a poslat je Ulčákovi.

Krajský soud v Ostravě už jednou Jana Světlíka za tento tunel odsoudil a nařídil peníze Vítkovicím vrátit. U soudu se prokázalo, že reálná hodnota Spojených sléváren byla téměř nulová. Světlíkovi u soudu nepomohly ani zpětně na zakázku vypracované, antidatované a zfalšované “odborné posudky”.

Odvolací Vrchní soud v Olomouci prvoinstanční odsuzující rozsudek z procesních důvodů zrušil a případ vrátil k dalšímu projednání Krajskému soudu v Ostravě. Redakce webu pravdaosvetlikovi.cz bude tuto zajímavou kauzu i nadále mapovat. Bude zajímavé sledovat, jaké další “trumfy” Světlík předloží soudu ve snaze zamést stopy pod koberec. Spojené slévárny i po začlenění do skupiny Vítkovice zůstavají ztrátovou společností.

Kauze Spojené slévárny se dlouhodobě věnuje investigativní ekonomická novinářka Zuzana Kubátová. Její články na toto téma si můžete přečíst zde:

http://byznys.ihned.cz/c1-56326270-majitel-vitkovickych-strojiren-je-vinen-z-tunelovani-stamiliony-pry-poslal-kamaradovi

http://archiv.ihned.cz/c1-56330740-miliony-od-svetlika-pro-firmy-kolem-exsefa-ssm-ulcaka-resi-soud

http://byznys.ihned.cz/c1-61990410-sefa-vitkovic-svetlika-odsoudili-k-zaplaceni-225-milionu-poskodil-firmu-tvrdi-soud

 

Exclusivně