Do partie o Vítkovice vstupuje také střelec Krúpa

21. June 2016, Média

Mladá fronta DNES | 21.6.2016

Před časem vyzval na souboj uhlobarona v exilu Zdeňka Bakalu, teď se chce utkat s ostravským továrníkem Janem Světlíkem, jehož vítkovické impérium čelilo několika insolvenčním návrhům.

Slovenský investiční buřič a nájezdník Pavol Krúpa je všude, kde se něco děje. Alespoň podle svých prohlášení, zaslaných nabídek či právních výpadů. Aktuálně dal Raiffeisenbank (RB) nabídku na odkup pohledávek za společnostmi ze Světlíkovy skupiny Vítkovice Machinery Group.
Vítkovice, které dusí zejména velké ztrátové zakázky v energetice, jednají už delší dobu bez úspěchu o vytvoření nového bankovního klubu. Komerční banka, údajně největší věřitel, před časem u insolvenčního soudu uvedla, že za Vítkovicemi žádné pohledávky po splatnosti nemá. Světlíka prý zatím drží i Česká spořitelna.
O tom, že některé banky ztrácejí nervy a uvažují o prodeji pohledávek, se přesto na trhu několik týdnů spekuluje. „Vzhledem k bankovnímu tajemství to nemohu komentovat,“ uvedl mluvčí RB Tomáš Zavoral. Podle dokumentu, který včera zamířil do některých tuzemských redakcí, nabídla Krúpova společnost Arca Capital 45 procent nominální hodnoty, což podle neoficiálních informací znamená stovky milionů korun. Nabídka skupiny Arca Capital je platná do středy.

Zájem Krúpa MF DNES sám potvrdil. „Máme informace, že se toho některé banky chtějí zbavit. Vnímám to jako možnost, jak z pozice věřitele ovlivnit dění ve společnosti,“ říká slovenský investor, který chtěl nedávno kupovat také zkrachovalé OKD. Jeho snahou údajně není firmu tlačit do insolvence ani zahájit otevřenou válku s majitelem Janem Světlíkem. „Nemyslím, že všechno, co pan Světlík dělá, je špatně, ale na druhou stranu firma zjevně potřebuje změny, ke kterým se její současný majitel sám neodhodlá,“ naznačuje Krúpa. Nájezd na Vítkovice je prý schopen zafinancovat z vlastních zdrojů skupiny Arca, zároveň však nevylučuje, že by se později s někým spojil. O pohledávky údajně mají zájem také Světlíkovi odvěcí nepřátelé, miliardáři David Beran a Karel Komárek. Byla to svého času právě Raiffeisenbank, která jako první prodala pohledávku za Sazkou, která pak skončila v rukou Karla Komárka. „Nevylučuji, že se s někým spojím, třeba i s panem Světlíkem. Nebo pohledávku prodám dál, když to nepůjde jinak. Věřím, že na případném nákupu neprodělám,“ říká Krúpa. Přiznává však, že banka na nabídku zatím nereagovala.
Ve Vítkovicích Krúpův tah nekomentují. „O údajném zájmu jsme si přečetli v médiích. Neříkáme na to tedy vůbec nic. Vztahy mezi Vítkovicemi a bankou jsou důvěrné,“ uvedla Eva Kijonková, která Vítkovice mediálně zastupuje.

Média