Dcera Vítkovic se blíží pádu

19. April 2017, Média

Lidové noviny | 13.4.2017

Záchrana předlužené společnosti Vítkovice Power Engineering z holdingu Jana Světlíka vázne. Pokud ji nepodrží banky, čeká ji konkurz.

Významná část strojírenského holdingu Vítkovice miliardáře Jana Světlíka dál bojuje o přežití. Společnost Vítkovice Power Engineering (VPE) v prvním kole zvítězila už na konci loňského roku. I když po ní věřitelé požadují dluhy za více než 74 miliard a „proslavila“ se problematickou zakázkou na výstavbu turecké uhelné elektrárny Adularya, podařilo se jí odvrátit konkurz a soud jí tehdy povolil reorganizaci.

Jenže po více než třech měsících se ukazuje, že zdaleka není dobojováno. Firma, která zaměstnává zhruba tisíc lidí, prodělává čím dál tím víc a nedaří se jí získávat zakázky. Co víc, zjevně se zhoršily její vztahy s insolvenčním správcem Davidem Vandrovcem. Ten ve své poslední zprávě management firmy kritizoval. Kromě slabé komunikace mu vadí i tempo, s jakým dcera Vítkovic ořezává náklady. Dle informací LN nabývá stále více věřitelů přesvědčení, že konkurz je dříve či později neodvratný.

Že se VPE nedaří dostatečně rychle redukovat náklady, dokládá i nedávná razantní výměna managementu. Z postu generálního ředitele byl odvolán Simeon Hýbl, který do křesla usedl teprve loni v listopadu a měl být jedním z hybatelů úsporných opatření. Samy Vítkovice pak přiznávají, že v tichosti provedená personální rošáda souvisí s pomalým tempem ozdravování firmy. „Představenstvo VPE skutečně změnilo složení managementu VPE a ukončilo spolupráci s panem Simeonem Hýblem. Řízením je pověřen stávající finanční ředitel, od kterého si představenstvo slibuje urychlení nutných změn,“ uvedla tisková mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

Zatím se zdá, že s každým dalším dnem je situace Světlíkovy společnosti horší a horší. Za první tři měsíce letošního roku dokázala získat zakázky v celkovém objemu pouhých 36 milionů korun. Jen za únor přitom VPE vykázala provozní ztrátu kolem 30 milionů, a za březen údajně dokonce 40 milionů. Zdroj blízký dění ve Vítkovicích LN sdělil, že v květnu už nemusí být peníze na výplaty zaměstnanců. Těch má VPE zhruba tisíc, a jak sama tvrdila už loni, část z nich bude muset propustit. Dle insolvenčního správce se tak ale ani po šesti měsících od vyhlášení úpadku nestalo. „Nyní ve firmě pracuje 865 lidí, to je o 358 méně než ve stejném období loni. Ti, kteří nejsou momentálně uplatnitelní, jsou doma na 80 procentech mzdy,“ mírní kritiku mluvčí Vítkovic Kijonková s tím, že se společnost chystá propustit celkem 350 pracovníků.

I když postupují úsporná opatření pomalu, zdá se, že společnost ještě nějakou dobu bude moci zůstat v klidu. Mezi nejsilnější věřitele totiž patří banky, jako Česká spořitelna nebo Komerční banka. A ty drží nad vodou nejen VPE, ale celý Světlíkův koncern.

Důvod je jasný. V minulosti vydaly Vítkovicím bankovní garance, dle informací LN zhruba 4,5 miliardy korun, které by v případě krachu musely vyplatit. Příští týden v úterý znovu zasedne věřitelský výbor VPE, tedy orgán, který má v otázce bytí a nebytí společnosti hlavní slovo. Bude zajímavé sledovat, jak se ke stále horšícímu stavu firmy, jež ani nepředložila reorganizační plán (soud ji prodloužil termín až do poloviny srpna), nakonec postaví.

Kromě bank má ovšem podporu svého obchodního partnera, mocného lobbisty Martina Ulčáka. Nicméně proslýchá se, že vztahy obou podnikatelů se zhoršily.
„Já jsem přesvědčený o tom, že do konkurzu by měl spadnout celý holding Vítkovic, nejen VPE, která k tomu míří,“ řekl LN zástupce věřitele firmy, jenž si nepřál být jmenován.

Hypotetický pád celé strojírenské skupiny, jednoho z největších zaměstnavatelů v Moravskoslezském kraji, možná zní trochu jako hororový scénář, nereálný ale není. Koneckonců Světlík musí odrážet problémy na více frontách.

 

Média