Banky pořádně potrápily Vítkovice

9. March 2016, Média

motejlek.com / 09.03.2016

Jan Světlík vyhodil finančního ředitele a vše je prý v pořádku.

Konec loňského roku byl pro majoritního vlastníka skupiny Vítkovice Machinery Group (VMG) Jana Světlíka docela krušný. Sedmapadesátiletý ostravský patriot musel v Praze osobně obejít banky a ujistit je, že situace není tak vážná, jak vyplývá ze zpráv jeho strojírenské skupiny. Situaci odnesl finanční ředitel VMG Martin Schauer.

Máme k dispozici seznam výhrad a opatření ze strany Raiffeisenbnak a HSBC. Zejména ze strany Raiffeisenbank je evidentní, že Světlíkovu skupinu vyděšeně hnala do temného rohu. V dokumentu, který si loni v prosinci Jan Světlík osobně převzal v pražské centrále banky, stojí že Raiffeisenbank na základě informací od zástupců VMG o výhledu výsledků za hospodářský rok 2015 od 1. 1. 2016 neumožní nebo omezí čerpání mnoha bankovních produktů. Důvodem mělo být očekávání neuspokojivých výsledků a porušení finančního ukazatele sjednaného v úvěrových smlouvách z roku 2005.

Šlo například o čerpání jakékoliv bankovní záruky, čerpání jakýchkoliv bankovních produktů proti zástavě pohledávek VMG za ostatními subjekty skupiny, neumožnění čerpání nezávazných kontokorentních úvěrů nad částku 40 milionů kourn, neumožněníí čerpání revolvingových úvěrů nad částku 282,3 milionů korun a podobně.

HSBC zase požadovala v mnoha bodech vysvětlení neuspokojivé situace VMG související například se ztrátovou zakázkou turecké elektrárny Adularya. Ptá se také proč ve ztrátě skončila zakázka pro elektrárnu Dětmarovice, z jakých prostředků VMG hodlá splatit v únoru 2016 překlenovací úvěr ve výši 110 milionů korun nebo proč hospodaření skupiny skončí v horších číslech než byl plán.

Jan Světlík na žádost motejlek.com o vysvětlení odpověděl, že „Nic z toho není skutečností.“ S bankami problém prý nemá. „Obešel jsem banky a vysvětlil jsem veškeré nesrovnalosti.“ V prosinci v souvislosti s tím vyhodil finančního ředitele Martina Schauera, kterého nahradila Jana Magerová. Čísla VMG za 2015 zatím neuvedl, audit by měl skončit za necelé dva týdny.

Od konce loňského roku Světlík zároveň se syndikátem bank, v němž kromě Raiffeisenbank a HSBC je Komerční banka a Česká spořitelna, vyjednává o novém financování. Jde mu o dlouhodobý úvěr v téměř dvoumiliardové výši a bankovní záruky.

Média